ZSR częscią lokalnej społeczności 2018/2019

Dni Zdrowia w Prudnickim Centrum Medycznym

16.0.2017 od samego rana nasi uczniowie: Pola Blak, Kacper Figura, Krystian Zbaraszczuk, Nikola Zimoch, Daria Paluch i Patrycja Dancewicz wraz z nauczycielkami gastronomii przygotowywali poczęstunek na Dni Zdrowia, organizowane przez Prudnickie Centrum Medyczne. Chętnych smakoszy rozgrzewającej zupy krem z dyni wśród Prudniczan nie brakowało,a nasi przyszli kucharze spisali się na medal podczas obsługi zmarzniętych mieszkańców naszego miasta

Święto Niepodległości

Klasy mundurowe II LO wzięły aktywny udział w miejskich obchodach Święta Niepodległości

Cyberprzestrzeń młodzieży

Starostwo Powiatowe w Prudniku i Komenda Powiatowa Policji w Prudniku byli organizatorami konferencji metodycznej pod hasłem „Nowe technologie cyfrowe a rozwój edukacyjny i emocjonalny dzieci i młodzieży – szanse i zagrożenia”, która odbyła się w dniu 11 grudnia 2017 r. w II Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Rolniczych w Prudniku. Uczestnikami konferencji byli: Opolski Wicekurator Oświaty Artur Zapała, Starosta Prudnicki Radosław Roszkowski, Komendant Powiatowy Policji w Prudniku podinsp. Krzysztof Urban, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Prudniku oraz Aresztu Śledczego w Prudniku, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Prudniku, jednostek organizacyjnych samorządów terytorialnych, terapeuci, wychowawcy, psychologowie, pedagodzy, personel medyczny oraz specjaliści zajmujący się przeciwdziałaniem zagrożeniom społecznym oraz profilaktyką wśród dzieci i młodzieży.

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach partnerskiego projektu „RAZEM DLA BEZPIECZEŃSTWA – kompleksowe działania na rzecz społeczności lokalnych Powiatu Prudnickiego – ETAP II”, dofinansowanego ze środków rządowego „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017”.

Prelegentami byli: mgr Leszek Roszczenko i mgr Maciej Szczodrowski, specjaliści z dziedziny profilaktyki uzależnień z Centrum Profilaktyki Społecznej w Milanówku, którzy w niezwykle interesujący sposób przekazali wiele cennych wskazówek dotyczących pracy z młodzieżą w celu zapobiegania i przeciwdziałania różnego typu zagrożeniom, związanym z korzystaniem z Internetu. Omówione zostały najnowsze technologie cyfrowe dotyczące świata współczesnych multimediów i gier elektronicznych w kategoriach rozwoju intelektualnego i społecznego młodego człowieka. Jednak  szczególną uwagę zwrócono na problem cyberagresji w kontekście zaburzeń emocjonalnych i edukacyjnych uczniów.

Omówiono  też mechanizmy działania sprawcy oraz metody wsparcia ofiar cyberprzemocy uwzględniając aspekty prawne, psychologiczne i wychowawcze związane z ochroną dzieci i młodzieży przed zafałszowaną wirtualną rzeczywistością.

Od strony technicznej konferencję przygotowali hotelarze z kl. 1 TEH z p. Aleksandrą Maroszek oraz hotelarze z kl. 2 TRWH.

„Wigilia Polska”

W dniu 18 grudnia 2018 r. wolontariusze „Powiatowego Klubu Ośmiu” przy ZSR w Prudniku, przy ogromnym wsparciu Starostwa Powiatowego, już po raz piąty zorganizowali na prudnickim Rynku tradycyjną „WIGILIĘ POLSKĄ” dla mieszkańców.
Gości przywitał starosta prudnicki Radosław Roszkowski, który przekazał podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w organizację tego przedsięwzięcia, na czele z wolontariuszami i ich opiekunami, mieszkańcom zaś złożył życzenia świąteczne.
Uczestnikom Wigilii serwowane były bezpłatne ciepłe posiłki, przygotowane przez: uczniów klas gastronomicznych ZSR (kule rybne, krokiety z leśnymi grzybami i kapustą, oraz kluseczki z makiem, bakaliami i miodem – pod kierunkiem: Andrzeja Chruściela, Joanny Grzegockiej i Agnieszki Chudy), oraz uczniów SOSW w Prudniku (tradycyjny barszcz czerwony – pod kierunkiem Angeliki Sadowskiej i Agaty Proszowskiej-Narkielon). Przy stolikach można było spotkać osoby w każdym wieku, była to wspaniała integracja pokoleniowa i społeczna. Zdaniem mieszkańców poczęstunek był bardzo smaczny i podany w solidnych porcjach. Dało się odczuć nastrój wzajemnej życzliwości, serdeczności i potrzeby pomocy drugiemu człowiekowi, czego świadectwem było dzielenie się chlebem i składanie przechodniom symbolicznych życzeń.
„Powiatowy Klub Ośmiu”, w którym działają wolontariusze: ZSR w Prudniku pod opieką Marzanny Zawadzkiej-Ciępki, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Prudniku pod opieką Aleksandry Grochowskiej, oraz Zespołu Szkół w Głogówku pod opieką Renaty Hamady, przy wsparciu „Klubów Ośmiu” z Łącznika, zadbał o dostojną oprawę świąteczną. W tym roku rozbrzmiewały przepiękne polskie kolędy w wykonaniu chóru z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łączniku, pod kierownictwem Iwony Preusner. Wigilijny nastrój tworzyły ponadto: tradycyjna szopka, ręcznie malowana na płótnie przez wolontariuszy z ZSO nr 1 w Prudniku – Karolinę Zelasko, Dominikę Zelasko, Patrycję Zelasko, Wiktorię Hedę i Jagodę Bezak – pod kierunkiem Aleksandry Grochowskiej, a także wykonane przez uczniów szkół ozdoby świąteczne.
W trakcie „WIGILII POLSKIEJ” funkcjonariusze KPP przeprowadzili kampanię profilaktyczno-edukacyjną pod hasłem „W trosce o bezpieczne życie Seniora”. Seniorzy to grupa społeczna szczególnie narażona na działania złodziei i oszustów. Wśród przedstawionych zagadnień były: efektywne metody i środki zabezpieczenia mienia, zasady działania Przycisku Sieci Życia®, rola dzielnicowego wśród społeczności lokalnej, oszustwa i zaginięcia, zasady działania aplikacji „Moja Komenda” i „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz bezpieczeństwo w ruchu drogowym i pieszych. Mieszkańcy otrzymali materiały edukacyjne w postaci poradników: „Jak unikać zagrożeń” i „Jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie”, oraz ulotek: „Seniorzy na drodze” i „Bezpieczny Senior”, a także elementy odblaskowe.
„WIGILIA POLSKA” wpisała się już w kalendarz imprez miasta, o czym świadczyła liczna frekwencja. Tegoroczną nowością było jednak usytuowanie całości w innym miejscu Rynku, zapewniającym większą przestrzeń. Wolontariusze składają serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w organizację tego wyjątkowego wydarzenia.

Marsz śmierci” w Racławicach Śląskich

22 lutego 2019 w Racławicach Śląskich miały miejsce wojewódzkie uroczystości upamiętniające „Marsze Śmierci”. Odsłonięto tablicę pamiątkową wspominającą więźniów niemieckiego obozu śmierci Auschwitz-Birkenau, których zamęczono i zamordowano w gminie Głogówek zimą 1945 roku. Przebiegał tam jeden ze szlaków ewakuacji tego obozu koncentracyjnego. W wydarzeniu uczestniczyły władze wojewódzkie, samorządowe, poczty sztandarowe, służby mundurowe i wielu mieszkańców Opolszczyzny. Kompania reprezentacyjna z naszego II LO y uświetniła uroczystości niosąc flagi narodowe w czasie przemarszu, biorąc udział we Mszy św., a następnie w odsłonięciu tablicy upamiętniającej ofiary poległe na naszej ziemi. Celem uroczystości było utrwalenie w pamięci narodu, a w szczególności młodego pokolenia, historii oraz przeciwdziałanie jej zakłamywaniu, co było wielokrotnie podkreślane w wygłaszanych przemówieniach.

Dzień Żołnierzy Wyklętych

Młodzież klas mundurowych II Liceum Ogólnokształcącego w ZSR w Prudniku to uczniowie, dla których obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych to uroczystości szczególnie ważne. Dlatego w tym roku także 1 marca „mundurowcy”, pod opieką nauczycieli, uczestniczyli w uroczystości. Pełnili oni wartę honorową przy pomniku poległych żołnierzy na Placu Wolności, gdzie odbył się przemarsz kompanii reprezentacyjnej szkoły, a także złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie znicza przez władze samorządowe. Następnie odbyło się uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego, a padający deszcz oddał atmosferę tego smutnego i poważnego święta.
Uczniowie biorący udział w tym ważnym wydarzeniu są dumni, że mogą uczcić pamięć bohaterów, o których prze wiele lat starano się zapomnieć.
Zdjęcia ze strony zaprzyjaźnionego Tygodnika Prudnickiego

2 TG szkoli bardzo młodych kuchcików

Dnia 6 czerwca 2019 odbyły się w naszej szkole warsztaty gastronomiczne dla klasy 2a z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Prudniku. Dzieciaki przygotowały drożdżowe bajgle oraz budyń z kaszy jaglanej o smaku jabłkowo-truskawkowym. Prace odbywały się pod okiem uczniów z klasy 2TG naszej szkoły oraz szefa kuchni w jednej z restauracji w Pokrzywnej Waldemara Małoty.

Kulinarne show na Targach Rzemiosła

7 czerwca 2019 uczniowie z klas gastronomicznych: Bernadka Mielnik, Wiktoria Golińska, Oliwia Jakieła i Kuba Gajek dali wielkie show, czyli pokaz kulinarny na Targach Rzemiosła. Na oczach publiczności przygotowywali szybkie, smaczne i pełne aromatów danie z kuchni tajskiej. Był to kurczak curry z mango i pędami bambusa serwowany z ryżem jaśminowym. Widzowie mogli dzięki komentarzom Kuby i Bernadki dowiedzieć się jak przygotować takie cudo. W przygotowanie pokazu zaangażował się też sztab nauczycieli (p. Dorota Gąsior, p. Joanna Grzegocka, p. Jacek Pachołek) pod wodzą Pana Dyrektora.